Wiertła forstnera co to jest
Benjamin Förstner (25 marca 1834 - 27 lutego 1897) był amerykańskim rusznikarzem, wynalazcą i przedsiębiorcą.
Urodził się w hrabstwie Beaver w Pensylwanii. Jest wynalazcą wiertła Forstnera, które opatentował 22 września 1874 r. Sukces jego wynalazku przyniósł mu wielkie zyski. Bez śmigła (które sam Forstner nazywał "gimlet-point", czyli "czubkiem wiertła") i bez krawędzi tnących typowych wierteł do drewna, okazało się szczególnie przydatne dla rusznikarzy i stolarzy. Jego wiertło było niezrównane pod względem jakości gładkości ścianek otworu o płaskim dnie. Nadawała się ona lepiej do wiercenia pod kątem niż wiertła kręte Russella Jenningsa, dzięki czemu znikał problem wypadania wiertła w kierunku włókien drewna. W końcu Forstner uzyskał licencję na produkcję i sprzedaż swoich wierteł dla kilku firm. Wiertła Forstnera są produkowane do dziś. W nowoczesnych wiertłach Forstnera obwód pierścienia wiertła jest podzielony na dwie części.
Na początku lat pięćdziesiątych XIX wieku Benjamin Forstner przeniósł się do Missouri, gdzie znalazł się pod wpływem religijnego utopisty-socjalisty Williama Cale'a z Bethel. W 1863 r. udał się z nim na północny zachód, gdzie założyli zbór. W 1865 r. Forstner osiedlił się w Salem w stanie Oregon i w następnym roku poślubił Louisę Snyder. Ich jedynym dzieckiem była adoptowana córka, siostrzenica pani Forstner. Benjamin Forstner wkrótce rozpoczął karierę rusznikarza. Często wyjeżdżał służbowo na Wschód, w 1876 r. na Światowe Targi w Filadelfii, a w 1893 r. na Światowe Targi w Chicago, gdzie jego ćwiczenia spotkały się z najwyższym uznaniem. Dzięki lukratywnym opłatom licencyjnym stał się jednym z najbogatszych mieszkańców Salem i jednym z głównych właścicieli.
Forstner przeszedł na emeryturę w 1891 r., po zgromadzeniu wystarczającej ilości gotówki i majątku dzięki swojej działalności.